Dola - Dola
Dola
Dola
80
Feb 20

Recent Reviews

Dec 28, 2019
100
Lately, because I was busy with school and some other shit that I don’t want to talk about, I’ve taken a little break from this site. Fortunately, recently I’ve found some time to come back and listen to some beloved records that I haven’t checked out in a long time. Once I stumbled upon The Velvet Underground’s discography I realised that, for unknown reasons, I’ve never really listened closely to „White Light/White Heat”, so I decided to jump ... read more
Nov 1, 2019
85
So, is Earl doing dark ambient black metal album now?

After Some Rap Songs became one of my favourite albums last year, I anticipated new music from Earl more than anything, so naturally I was extremely excited when yesterday “Feet of Clay" a short 7 track EP was announced.

Thebe once more presents to us a buch of lo-fi, glitchy hip-hop tracks and again I really loved it. The production on this short EP is unpredictable and messy in the best way possible. Earl’s lyricism is ... read more
Oct 25, 2019*
45
Kanye really got on everyone's nerves constantly announcing new music, then not dropping it. First it was supposed to be Yandhi, but the whole project got leaked, so „Jesus Is King”, a gospel album was announced to come out with a movie attached to it. Finally, after a long and frustrating wait it’s here, but was it really worth it?

Well, actually I really wish Kanye would take some more time to finish and perfect this project, because it simply sounds rushed and unfinished. ... read more
Oct 25, 2019
80
I consider Swans to be one of my favourite bands of all time with one of the most varied and impressive discographies. There is no denying that Michael Gira is a musical genius and his band has had a great run this decade ever since their comeback in 2010, constantly bringing one mind-blowing album after another. After “The Glowing Man” I’ve had huge expectations for this album and was really curious what the band has to offer, because I think Swans might be one of the most ... read more
Oct 18, 2019*
75
First of all, I gotta say I’ve never been a huge fan of clipping. and when the first single for their new album, „There Existed an Addiction to Blood” came out I wasn’t really all that crazy about it. Shortly after, when they released the next two singles I was extremely intrigued, but still I didn’t know what to actually expect. Finally, the 3rd studio album from the Los Angeles based, experimental hip-hop trio, is here and... I’m scared.

After seeing that ... read more
Mar 24, 2020
Hey, I have a song out! When you have the chance to, give it a listen. Haven't added it to AOTY yet, so here the YouTube music video link:

https://www.youtube.com/watch?v=j5a0jTc9S10

I wrote this song and filmed the video while in quarantine. Took many inspirations from Chinese folk and alt-country. The concept of the video and song, I'll leave as a surprise (no spoilers of course), plus it's up to interpretation. Hope I can cheer some people up and get everyone together in these uncertain times, enjoy!
Mar 14, 2020
if you had to choose a live performance of a song that's better than the original studio recording, what would it be? it can either be something youve experienced yourself or something from an official live album (cough cough its for a list)
Mar 1, 2020
Dziękuję ci że dałeś szansę temu albumowi i tak masz rację jest to bardziej komplikacja utworów niż album sam w sobie ale tak właśnie chciałem aby brzmiał , jest tutaj praktycznie każdy utwór który udało mi się zrobić w przeciagu ostatniego roku i nie mogłem się doczekać aby je w końcu wszystkie pokazać. Na bardziej spójne i ambitne projekty przyjdzie jeszcze czas. Bardzo się cieszę że ci się podobało i że doceniłeś moja pracę co jest dla mnie niezmiernie ważne. Mówiąc że mam potencjał w tworzeniu muzyki naprawdę dajesz mi dużo motywacji i mimo że nie uważam abym zrobił coś wyjątkowego to jednak jestem dumny z tego co udało mi się osiągnąć robiąc coś co lubię. Nie wiem czy wiąże z tym przyszłość, teraz jest to bardziej zabawa, coś co robię z przyjemności, a nic tak nie sprawia przyjemności jak miłe słowa na temat czegoś co zrobiłeś i na czym ci zależy.
Dzięki ci jeszcze raz☺️
Feb 29, 2020
Szczerze mówiąc to sam się tego nie spodziewałem ale zobaczyłem że mam wystarczająco materiału do wydania albumu więc tak też zrobiłem.
Okej dzięki wielkie:D
Feb 29, 2020
Hey, I just released my debut album:)
It would be nice if you gave it a chance.
Here's the link: https://soundcloud.com/hubert-dobrych-op/albums
Jan 25, 2020
https://www.albumoftheyear.org/album/210453-aziz-the-life-death-of-anna-karenina.php

The second song I've ever made. A song I made because of heartbreak but finished because of benzodiazepines. This song is supposed the relate the Life of Anna Karenina from old Russian literature and her story in music form and how a person feels after a breakup and/or isolation. Truly some of my darkest work. I only add rap vocals twice to the song. once in a transition and once at the end. There a lot is crooning and ambiance but since I don't loop music you shouldn't get bored. I hope you enjoy it

Please give me feedback and please rate (it can be positive or negative, whatever you feel)
Jan 19, 2020
Dzięki za miłe słowa:D staram się z każdą piosenką pokazać coś innego i sam sprawdzić jak się czuję w danej muzyce którą robię. Myśle że ambient jest fajną opcją na czas kiedy jeszcze nie śpiewam (bo planuje to robić). Wydaję mi się że Ambient to też typ muzyki który najlepiej się tworzy na GarageBand. Ze względu na duży wybór syntezatorów można naprawdę się fajnie pobawić w tej aplikacji. A najlepsze jest to że gram na nich zupełnie jak na prawdziwych instrumentach co zwiększa o wiele frajdę.
Co do albumu, jeśli miałbym go wydać to najwcześniej w wakacje bo wtedy będę miał sporo czasu aby na tym posiedzieć. Z reguły to jest tak że odpalam GarageBand raz na miesiąc i nie siedzę przy nim za długo. Wbrew pozorom taki utwór to jest robota na 2-3 godziny także gdybym się spiął to pewnie bym zrobił album w kilkanaście dni.
Zobaczymy, na razie się skupiam na gitarze.
Pewnie tak jak ja już się zmęczyłeś przesiadywaniem na tej stronce. Taka przerwa dobrze robi;)
Jan 18, 2020
Hay, my new song is out now. You can listen to it if you want and if you do let my know what do you think about it:D
Sorry for not being that active lately.
Link: https://youtu.be/WvM5pieSSyk
Dec 2, 2019
Here's my single "Techno Freak II" i'd appreciate it if you'd check it out and rate it here, thanks a lot if you do: https://www.albumoftheyear.org/album/195814-voidshasky-techno-freak-ii.php | https://www.youtube.com/watch?v=5V-f1KGey6Q
Nov 19, 2019
I greatly appreciate it!
Around the Web
Rating Distribution
90-99
 
92

80-89
 
154

70-79
 
122

60-69
 
69

50-59
 
30

40-49
 
19

30-39
 
13

20-29
 
8

10-19
 
8

0-9
 
9

Become a Donor
Donor badge, no ads + more benefits.
Hide Ads
Member since January 18, 2019
Hide Ads

March Playlist
Forums